İKİ VEYA DAHA FAZLA ŞUBEYİ BİR MOODLE DERSİNDE NASIL BİRLEŞTİREBİLİRİM?

Aynı Moodle dersini bir veya daha fazla şube için kullanabilirsiniz. Bunun için farklı Moodle servislerinde farklı çözümler yer almaktadır.

Online Bilkent Dersleri: Sömestrelerde açılan bölüm derslerini bir Moodle dersi altında birleştirme

Aynı dersin şubelerini birleştirme:

 1. Öncelikle birleştirmek istediğiniz her şube için Moodle dersi yaratınız.
 2. Moodle'daki ders listenizde, "YourCourse (All Sections)" başlığı altında birleştirilmiş derslerinizi göreceksiniz.
  Eğer öğrencilerinizin sadece birleştirilmiş derslerinizi görmelerini isterseniz (ama diğerlerini değil), ders ayarlarınızdan her bir şube için "Unavailable to students/Bu ders öğrencilere yönelik değildir" seçeneğinin bu şekilde bırakıldığına emin olunuz.

Farklı şubelerin öğrencilerini gruplama:

"Group/Gruplar" seçeneğiyle öğrencileri farklı şubelere ayırmak mümkün. Örneğin, CS101- 1,2,3,4...10 a kadar olan şubeleri "CS101(All sections/Tüm Şubeler) Programlamaya Giriş" adı altında birleştirdiniz. Bu 10 şubenin öğrencileri aynı derse ulaşabilecek. Eğer bu ortak dersteki öğrencileri farklı şubelere bölmek isterseniz, onları şubelerine göre ayırabilirsiniz ancak bunu kendinizin yapması gerekir.

FAE derslerinin şubelerini birleştirme:

 1. Öncelikle birleştirmek istediğiniz her şube için Moodle dersi yaratınız.
 2. Moodle'daki ders listenizde, "YourCourse (All Sections)" başlığı altında birleştirilmiş derslerinizi göreceksiniz.
  Eğer öğrencilerinizin sadece birleştirilmiş derslerinizi görmelerini isterseniz (ama diğerleri değil), ders ayarlarınızdan (Course Settings) her bir şube için "Unavailable to students/Bu ders öğrencilere yönelik değildir" seçeneğinin bu şekilde bırakıldığına emin olunuz.

ÖRNEK: Diyelim ki ENG 101-Şube 34 ve ENG101-Şube 65 Moodle'da bir ders altında görünmesi isteniyor. Bu işlem adım adım aşağıda belirtilmiştir:

Farklı kodlu dersleri birleştirme:

Bir ders altında 2 farklı kodlu dersi birleştirebilirsiniz.
 1. Öncelikle birleştirmek istediğiniz her şube için Moodle dersi yaratınız.
 2. Sonra moodle@bilkent.edu.tr'ye bu iki dersin birleştirilmesi için istekte bulununuz. (Bu sadece sistem yetkilileri tarafından yapılabilir, otomatik değildir).
  Eğer öğrencilerinizin sadece birleştirilmiş derslerinizi görmelerini isterseniz (ama diğerlerini değil), ders ayarlarınızdan (Course Settings) her bir şube için "Unavailable to students/Bu ders öğrencilere yönelik değildir" seçeneğinin bu şekilde bırakıldığına emin olunuz.

ÖRNEK: CTP208-Programming for the Internet ve CTE301-Programming for the Internet dersleri için aynı Moodle dersini kullanabilirsiniz ve dersinizin ismi "CTP208, CTE301: Programming for the Internet" olur.

Online BUSEL Dersleri: HAZIRLIK derslerini bir Moodle dersinde birleştirme:

Online Genel Dersler: Farklı dersleri bir Moodle dersinde birleştirme: